powrót powrót

O kampanii "SOS dla świata"

„SOS dla świata" to kampania promująca proekologiczne zachowania wśród Polaków. Jej celem jest popularyzacja przyjaznego środowisku stylu życia, a w szczególności promocja zachowań, które pomogą przeciwdziałać globalnym problemom ekologicznym:

 1. zmianom klimatu
 2. niewystarczającemu recyklingowi i niewłaściwej utylizacji odpadów
 3. wylesianiu
 4. problemowi elektrośmieci
 5. nielegalnemu handlowi ginącymi gatunkami
 6. deficytowi wody pitnej

Są to jednocześnie tematy, w odniesieniu, do których każdy Polak może podjąć działania, wprowadzając proste zmiany w swoim codziennym życiu.

Podstawowym narzędziem kampanii jest nasz interaktywny wortal internetowy, pozwalający na osobisty wybór i internalizację zobowiązań dotyczących proekologicznego stylu życia, czyli stworzenie własnego dekalogu ekologicznego.

Kolejnym kluczowym elementem kampanii jest program telewizyjny z udziałem 12 znanych osób, które na własne oczy zobaczyły jaki jest realny i bolesny wymiar problemów ekologicznych, które dla nas, Polaków, często wydają się być abstrakcyjne.

Program telewizyjny zostanie wyemitowany w okresie 30 października - 18 grudnia 2011 roku.

Od 30 października na antenie TVN Patricia Kazadi, Michał Piróg, Magdalena Różczka, Mateusz Damięcki, Anna Dereszowska, Pascal Brodnicki, Monika Richardson, Zbigniew Zamachowski, Agnieszka Cegielska, Jakub Porada, Agnieszka Maciąg i Piotr Najsztub będą uświadamiać widzów jak duży jest związek między codziennymi działaniami każdego z nas, a największymi problemami ekologicznymi współczesnego świata.

Obejrzyj prolog online >>

Pierwsi uczestnicy programu - Patricia Kazadi i Michał Piróg - odbyli podróż do Indonezji, aby u samego źródła przekonać się jak wygląda problem międzynarodowego nielegalnego handlu zwierzętami i artykułami pochodzenia zwierzęcego. Mimo, że jest on zabroniony, kwitnie na wielką skalę - rocznie przynosi globalne zyski w wysokości kilku miliardów dolarów. To trzeci najbardziej dochodowy czarny rynek świata, zaraz po handlu bronią i narkotykami.

Emisja odcinka „Zakazany handel” 6 listopada, niedziela, ok. godz. 15.30 na antenie TVN
Obejrzyj odcinek online >>

Popyt na meble, podłogi i akcesoria z drewna tropikalnego jest bardzo duży zarówno w Ameryce, jak i w Europie, w tym również w Polsce. Kwitnie więc proceder nielegalnej wycinki lasów. Warto jednak wiedzieć kto i jakie ponosi za to konsekwencje. Lasy tropikalne są nie tylko zielonymi płucami świata, ale także domem dla ponad połowy gatunków roślin i zwierząt na Ziemi. Tylko w lasach tropikalnych na Borneo i na sąsiedniej Sumatrze żyją orangutany. Tu właśnie dotarli aktorka Anna Dereszowska i znany kucharz Pascal Brodnicki.

Emisja odcinka „Ratujmy zielone płuca Ziemi” 13 listopada, niedziela, ok. godz. 15.30 na antenie TVN
Obejrzyj odcinek online >>

W Afryce kolejna para uczestników programu, Magdalena Różczka i Mateusz Damięcki, przekonała się, że sprawa malejących zasobów wody dotyczy całego świata. Dwójka aktorów gościła w jednej z wiosek w północnej Ghanie, gdzie społeczność zmaga się z ogromnym deficytem.                                                                                    

Emisja odcinka „Kropla w morzu potrzeb” 20 listopada, niedziela, ok. godz. 15.30 na antenie TVN
Obejrzyj odcinek online >>

Rafa koralowa w Belize jest drugą co do wielkości na świecie. Jej wyjątkowe piękno przyciąga nurków, a spragnionych wypoczynku uspokaja malowniczy widok plaż i błękit oceanu. Jednak plaża, na którą dotarli Monika Richardson i Zbigniew Zamachowski, daleka była od tej na zdjęciach w katalogu wycieczek. To co zobaczyli nie mieściło się nie tylko w głowie, lecz również w workach na śmieci. Nie zdając sobie z tego sprawy, ludzie z całego świata zamienili ten raj, zarówno pod wodą jak i na lądzie, w wysypisko odpadów.

Emisja odcinka „Piekielna plaża” 27 listopada, niedziela, ok. godz. 15.30 na antenie TVN
Obejrzyj odcinek online >>

Prezenterka pogody w TVN Meteo Agnieszka Cegielska i dziennikarz TVN 24 Jakub Porada dzięki wyprawie do Indii dowiedzieli się jakie zagrożenie stanowią elektroniczne i elektryczne odpady dla środowiska naturalnego i dla ludzi. Ten problem szczególnie widać właśnie
w Indiach, gdzie na nielegalne wysypiska trafiają elektro-śmieci z krajów rozwiniętych, głównie z USA, ale także z Europy, w tym również z Polski. W taki to sposób "bogaty świat” podrzuca swój śmieciowy problem biednemu.

Emisja odcinka „Elektroniczne śmietnisko” 4 grudnia, niedziela, ok. godz. 15.30 na antenie TVN
Obejrzyj odcinek online >>


Agnieszka Maciąg i Piotr Najsztub odwiedzili Malediwy – wyspy koralowe położone na Oceanie Indyjskim. Mieszkańcy tego uroczego regionu świata są bezpośrednio dotknięci problemem ocieplającego się klimatu. Sami emitują bardzo niewiele gazów cieplarnianych
w porównaniu chociażby z mieszkańcami Polski. Co roku powierzchnia wysp kurczy się
w wyniku podnoszącego się poziomu oceanu. Lecz to nie ich jedyne zmartwienie. Duża część tamtejszej społeczności utrzymuje się z rybołówstwa. Wzrost temperatury, a także wysokie zanieczyszczanie i zakwaszanie okolicznych wód sprawia, że giną wspaniałe rafy koralowe, a wraz z nimi ryby.

Emisja odcinka „Ginące wyspy” 11 grudnia, niedziela, ok. godz. 15.30 na antenie TVN
Obejrzyj odcinek online >>

Wszystkie znane osoby wzięły udział w programie charytatywnie.

 • 1332000 litrów wody oszczędzają miesięcznie użytkownicy wortalu dzięki szczelności kranów
 • 87630 litrów wody oszczędzają użytkownicy wortalu dziennie dzięki zakręcaniu wody podczas mycia zębów
 • 1789 użytkowników dzięki wybieraniu prysznica zamiast wanny zużywa 7 razy mniej wody dziennie
 • 217 użytkowników wortalu zużywa o połowę mniej wody dzięki perlatorowi na kranie
 • 236 użytkowników wortalu zużywa o połowę mniej wody dzięki spłuczce z dwoma przyciskami regulującymi zużycie wody
 • 603 użytkowników oszczędza nawet 80% wody dzięki zmywaniu w zmywarce zamiast pod bieżącą wodą
 • 1454 użytkowników wortalu zużywa 50% mniej papieru drukując dwustronnie
 • 83 użytkowników wortalu zużywa 14% mniej papieru dzięki kupowaniu cieńszego papieru do drukowania
 • Użytkownicy wortalu rezygnują rocznie z użycia 1133500 toreb foliowych
 • 266 użytkowników wortalu segregując puszki aluminiowe przyczynia się do oszczędzenia 95% energii do produkcji kolejnych puszek
 • Średnio 10710 mniej butelek PET wyrzucają rocznie użytkownicy wortalu, którzy nie kupują wody butelkowanej
Patroni:
Strona współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Strona współfinansowana przez Unię Europejską
ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. www.pois.gov.pl
Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Dofinansowano ze środków Narodowego
Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej

Jeśli zapomniałeś hasła to prześlemy Ci tymczasowe hasło na podany w czasie rejestracji adres e-mail.

Polityka prywatności.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

1.                  Postanowienia ogólne

W trosce o zachowanie prawa do prywatności użytkowników naszego serwisu, Fundacja WWF Polska publikuje dokument, w którym wyjaśnia i informuję o sposobie w jaki dane przekazane przez Użytkowników serwisu są gromadzone, przetwarzane, zabezpieczane.

2.                  Gromadzenie i przetwarzanie danych osobowych przez Fundację WWF Polska

Fundacja WWF Polska zapewnia swoim użytkownikom możliwość korzystania ze swojego serwisu w sposób anonimowy, jednak w celu uzyskania pełnego dostępu do treści oraz usług oferowanych za pośrednictwem serwisu wskazane jest dokonanie rejestracji poprzez wypełnienie formularza rejestracyjnego. W trakcie rejestracji wymagane jest podanie imienia i nazwiska oraz loginu/adresu e-mail, a także płci użytkownika. Dodanie zdjęcia profilowego nie jest obligatoryjne, niezbędne do realizacji usługi, dodanie go ma charakter dobrowolny. Użytkownik sam decyduje o tym, czy zdjęcie profilowe będzie upublicznione poprzez dodanie go do swojego profilu.

Fundacja WWF Polska gromadzi informacje dotyczące interakcji z naszym serwisem, usługami, w tym: informacje dotyczące komputera i logowania tzw. logi systemowe zawierające datę, czas wizyty, i nr IP komputera, z którego nastąpiło połączenie, oraz dane na temat statystyki oglądalności serwisu, ruchu do i z poszczególnych witryn. Powyższe działania mają na celu udoskonalenie serwisu oraz dostosowywanie go do potrzeb Użytkownika.

Administratorem danych osobowych udostępnionych przez Użytkownika serwisu jest Fundacja WWF Polska z siedzibą w Warszawie przy ulicy Wiśniowej 38 (02-520 Warszawa). Fundacja WWF Polska przetwarza dane osobowe zgodnie z udzielonym przez użytkownika zezwoleniem oraz w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa w tym ustawy z dania 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych oraz ustawy z dania 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

3.                  Wykorzystanie i udostępnianie danych osobowych

Dane użytkowników Fundacja WWF Polska wykorzystuje w następujących celach: prowadzenia, pomiaru i ulepszania usług i treści, informowania o działalności Fundacji WWF Polska, prowadzenia działań marketingowych lub promocyjnych pod warunkiem wyrażenia uprzedniej zgody przez użytkownika na tego typu działania oraz wysyłania bezpłatnego newslettera z informacjami dotyczącymi Fundacji WWF Polska, o ile użytkownik uprzednio wyraził zgodę na otrzymywanie korespondencji promocyjnej od Fundacji WWF Polska.

Fundacja WWF Polska co do zasady nie udostępnia osobom ani podmiotom trzecim danych osobowych użytkowników, za wyjątkiem sytuacji w których dzieje się to za wyraźną zgodą użytkownika, bądź na żądanie organów uprawnionych. Fundacja WWF Polska może ujawniać anonimowe zestawienia zbiorcze oraz zestawienia statystyczne dotyczące np.: liczy osób odwiedzających serwisy. Dane te jednak nie pozwalają na identyfikację poszczególnych użytkowników i nie stanowią danych osobowych.

4.                  Dostęp do danych osobowych, prawo do modyfikacji

Użytkownikom udostępniającym dane osobowe Fundacja WWF Polska gwarantuje prawo do wglądu w swoje dane, aktualizowania ich treści oraz ich usuwania. W przypadku serwisów obsługiwanych automatycznie, działania te może wykonać sam użytkownik, w przypadku gdy nie została udostępniona taka forma wówczas można tego dokonać kontaktując się z Administratorem na adres kontakt@wwf.pl lub tradycyjnie przesyłając korespondencję na adres podany w punkcie 9., z dopiskiem „Polityka prywatności”.

5.                  Cookies

W serwisie w celu lepszego dostosowania serwisów do potrzeb naszych użytkowników stosowany jest mechanizm „cookies”, który służy do identyfikacji przeglądarki użytkownika w trakcie korzystania z naszych serwisów. Za pomocą „cookies” dostarczane są Administratorowi informacje statystyczne o ruchu użytkowników. Zawartość plików „cookies” nie pozwala na identyfikację użytkowników, za ich pomocą nie są przetwarzane i przechowywane dane osobowe. Użytkownik w każdym momencie może wyłączyć w swojej przeglądarce obsługę przyjmowania plików „cookies”, jednak efektem takiej zmiany mogą być utrudnienia związane z obsługą usług świadczonych za pośrednictwem serwisu.

6.                  Odsyłacze do innych stron

Fundacja WWF Polska nie ponosi odpowiedzialności za linki umieszczone w serwisach Fundacji WWF Polska umożliwiające użytkownikom bezpośrednie przejście na inne strony internetowe. Niniejszy dokument odnosi się jedynie do serwisu, którego Administratorem jest Fundacja WWF Polska. Zachęcamy do zapoznania się treścią zapisów dotyczących prywatności umieszczonych na stronach, do których prowadzą odwołania.

7.                  Środki techniczne i organizacyjne zabezpieczające dane

Informacje przekazywane przez naszych użytkowników przetwarzane i przechowywane są z zastosowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa zgodnych z wymogami stawianymi przez polskie prawo. Fundacja WWF Polska zabezpiecza dane użytkowników przed nieupoważnionym dostępem, wykorzystaniem lub ujawnieniem. Dane przetwarzane są w środowisku kontrolowanym przy zachowaniu wysokich standardów ochrony. Jednocześnie zwracamy uwagę na nieudostępnianie przez Użytkowników swoich danych rejestracyjnych osobom trzecim oraz stosowania opcji „wyloguj” się po zakończeniu korzystania z usług oferowanych przez nasz serwis.

8.                  Zmiany w polityce prywatności

Jeśli Fundacja WWF Polska zdecyduje się wprowadzić zmiany w zasadach polityki prywatności serwisu WWF Polska, poinformuje o tych zmianach, umieszczając zawiadomienie na stronie serwisu.

9.                  Kontakt

Pytania i uwagi odnośnie zasad polityki prywatności oraz ich przestrzegania należy kierować na adres kontakt@wwf.pl, lub pisemnie na adres Fundacja WWF Polska, ul. Wiśniowa 38, 02-520 Warszawa, z dopiskiem „Polityka prywatności”.

Nowe hasło zostało wysłąnie na podany adres mailowy.
Sprawdź maila i zaloguj się używając nowego hasła.

OK