powrót powrót

Jak spędzić święta przyjazne środowisku?

Ekologiczne świętowanie nie oznacza wyrzeczeń – przekonuje WWF Polska. To czy nasze święta będą przyjazne dla środowiska zależy od tego, czym będziemy kierować się w chwili dokonywania naszych codziennych wyborów. Kupując rybę na świąteczny stół nie musimy wybierać gatunków zagrożonych wyginięciem. Pakując prezenty, czy też nabywając choinkę, mamy wpływ na to, co dzieje się ze środowiskiem.

Choinka

Bez niej trudno wyobrazić sobie święta. Dokonując zakupu świątecznego drzewka wybierajmy choinki żywe. Upewnijmy się, czy choinka, którą kupujemy pochodzi z legalnego źródła, a sprzedawca posiada świadectwo legalności jej pochodzenia. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest zakup drzewka z certyfikatem FSC, gwarantującym, że została pozyskana w sposób przyjazny środowisku. Drugą kategorią choinek są te, które pochodzą ze specjalnych plantacji. Pamiętajmy też o wyborze choinek, które wyrosły w Polsce. Choinka żywa może być cięta, ale może też być w donicy.

W przypadku choinek w donicach, musimy się jednak upewnić, czy sprzedawca oferuje nam drzewko, które później, w okresie wczesnej wiosny, możemy posadzić do gruntu – mówi Paweł Średziński z WWF Polska. - Zdarzają się bowiem nieuczciwe oferty sprzedaży takich choinek, które pozbawione są korzeni. Jeżeli drzewko ma nadawać się do posadzenia powinniśmy też przestrzegać kilku podstawowych zasad. Po zakończeniu świąt nie wystawiajmy choinki od razu na mróz, tylko wybierzmy najchłodniejsze miejsce w naszym domu.

Nie powinniśmy kupować choinek sztucznych. Po wyrzuceniu stanie się ona trudnym do utylizacji odpadem, tym bardziej, że często bardzo trudno oddzielić jej plastikowe części imitujące igły od np. metalowej konstrukcji. Warto też wiedzieć, że drzewko z plastiku będzie bardzo długo się rozkładać, co może potrwać nawet kilkaset lat.

Pod choinką

Prezenty są nieodłączną częścią świąt. Co możemy zrobić, aby były ekologiczne? Kupując je zwróćmy uwagę na sposób ich pakowania. Unikajmy tych, do których zapakowania zostały wykorzystane duże ilości plastiku i innych materiałów, które nie pochodzą z odzysku. Zastanówmy się też, czy musimy kupić nowy model np. sprzętu elektronicznego, i czy wynika to z naszych realnych potrzeb, czy też możemy nadal korzystać z posiadanych przez nas urządzeń.

Coraz szerszą ofertę produktów ekologicznych możemy nabyć w polskich sklepach – dodaje Średziński. - W przypadku zakupu książek wiele z nich już zostało wcześniej wydanych, więc możemy kupić je w antykwariacie. Tekst, który jest najważniejszym komponentem książki pozostaje przecież bez zmian. Kupując nowe książki szukajmy takich, które wydrukowane są na papierze z makulatury, najlepiej z certyfikatem FSC, unikajmy twardych okładek. Dzięki temu ocalimy drzewa. Prezenty mogą też mieć niestandardową formę. Może to być bilet do teatru albo na zajęcia poprawiające naszą kondycję.

Nie zapominajmy też o sposobie pakowania prezentów. Zużywajmy do tego kartki z kalendarza, zużyte gazety, albo opakowania, które otrzymaliśmy wcześniej z prezentem. Nie kupujmy ozdobnego papieru, bo jego produkcja wiąże się nie tylko z wycięciem lasu, ale również z zastosowaniem środków chemicznych w jego produkcji.

Kiedy będziemy wręczać sobie prezenty pomyślmy też o podarunku, jaki możemy ofiarować środowisku – podkreśla Karolina Tymorek, koordynatorka kampanii WWF Polska „SOS dla świata”. – Tym prezentem mogą być nasze ekologiczne zobowiązania. Decydując się na zmianę wanny na prysznic, przesiadanie się z samochodu do środków komunikacji miejskiej bądź na rower, rezygnację z zakupu egzotycznego drewna, które może powodować ginięcie tropikalnego lasu i jego mieszkańców, robimy prezent dla Ziemi. Każda osoba może podjąć własne zobowiązanie już teraz wypełniając ekologiczny dekalog na naszej stronie.

Na stole i przy stole

Na polskim świątecznym stole pojawiają się tradycyjnie ryby. Wigilijny karp pochodzi z hodowli. Nie jest gatunkiem zagrożonym i możemy go kupować. Najlepiej jeśli będzie to karp martwy, z lodu. Oprócz karpia możemy bez obaw nabywać okonia europejskiego, szczupaka, czy też dorsza bałtyckiego ze stada wschodniego. Do grona ryb, których kupowanie nie szkodzi ich przetrwaniu należy też makrela, flądra i szczupak. Uwagę powinniśmy zachować przy zakupie śledzia, z powodu spadku jego liczebności w Bałtyku. W tym przypadku powinniśmy wybierać te śledzie, które posiadają certyfikat MSC gwarantujący, że ich połów nie zagraża przetrwaniu zasobów ryb.

Ryby, które mają światło czerwone to przede wszystkim węgorz europejski, sola, halibut i łosoś bałtycki. Zagraża im wyginięcie i nie powinniśmy gatunków ich kupować, jeśli chcemy, aby przetrwały. Informacje o tym jakie ryby wybierać możemy znaleźć w najnowszej edycji poradnika WWF „Jaka ryba na obiad?” dostępnego na stronie poradnikrybny.wwf.pl. Dodatkowo każdy z nas może podpisać się pod petycją WWF wzywającą Parlament Europejski do działań, które w przyszłości pozwolą nam cieszyć się także innymi, dzisiaj zagrożonymi, gatunkami ryb. Petycja dostępna jest na stronie wwf.pl/wiecejryb.

Wreszcie, kiedy zasiądziemy przy stole, wykorzystajmy niepowtarzalną atmosferę świąt i zgaśmy zbędne światła spożywając wigilijną wieczerzę w blasku świec. W ten sposób nie będziemy zużywać energii elektrycznej, której powstanie wiąże się z emisją dwutlenku węgla i może prowadzić m.in. do takich anomalii pogodowych jak bezśnieżne i ciepłe zimy. Bo jakie to święta bez śniegu?


Mamy dla Was zadanie w związku z nadchodzącymi świętami!

Zapoznaliście się już ze wszystkimi problemami ekologicznymi przedstawionymi na wortalu i wiecie jakie zobowiązania wobec Ziemi możecie podjąć, by tym problemom przeciwdziałać. Jak Wy spędzicie swoje święta, aby były przyjazne Ziemi?

Zapraszamy do pozostawienia swojej wypowiedzi na forum. Wypowiedź powinna być odpowiedzią na pytanie:

Jaki prezent zrobisz Ziemi na święta? Opisz swoje święta, które spędzasz nie zapominając o naszej planecie.

Podzielcie się z nami swoimi wypowiedziami oznaczając je "Prezent dla Ziemi", a każdą* osobę nagrodzimy magnesami na lodówkę zawierającymi ekologiczne zobowiązania!

*Magnesy dostępne do wyczerpania zapasów.

 • 1332000 litrów wody oszczędzają miesięcznie użytkownicy wortalu dzięki szczelności kranów
 • 87630 litrów wody oszczędzają użytkownicy wortalu dziennie dzięki zakręcaniu wody podczas mycia zębów
 • 1789 użytkowników dzięki wybieraniu prysznica zamiast wanny zużywa 7 razy mniej wody dziennie
 • 217 użytkowników wortalu zużywa o połowę mniej wody dzięki perlatorowi na kranie
 • 236 użytkowników wortalu zużywa o połowę mniej wody dzięki spłuczce z dwoma przyciskami regulującymi zużycie wody
 • 603 użytkowników oszczędza nawet 80% wody dzięki zmywaniu w zmywarce zamiast pod bieżącą wodą
 • 1454 użytkowników wortalu zużywa 50% mniej papieru drukując dwustronnie
 • 83 użytkowników wortalu zużywa 14% mniej papieru dzięki kupowaniu cieńszego papieru do drukowania
 • Użytkownicy wortalu rezygnują rocznie z użycia 1133500 toreb foliowych
 • 266 użytkowników wortalu segregując puszki aluminiowe przyczynia się do oszczędzenia 95% energii do produkcji kolejnych puszek
 • Średnio 10710 mniej butelek PET wyrzucają rocznie użytkownicy wortalu, którzy nie kupują wody butelkowanej
Patroni:
Strona współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Strona współfinansowana przez Unię Europejską
ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. www.pois.gov.pl
Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Dofinansowano ze środków Narodowego
Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej

Jeśli zapomniałeś hasła to prześlemy Ci tymczasowe hasło na podany w czasie rejestracji adres e-mail.

Polityka prywatności.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

1.                  Postanowienia ogólne

W trosce o zachowanie prawa do prywatności użytkowników naszego serwisu, Fundacja WWF Polska publikuje dokument, w którym wyjaśnia i informuję o sposobie w jaki dane przekazane przez Użytkowników serwisu są gromadzone, przetwarzane, zabezpieczane.

2.                  Gromadzenie i przetwarzanie danych osobowych przez Fundację WWF Polska

Fundacja WWF Polska zapewnia swoim użytkownikom możliwość korzystania ze swojego serwisu w sposób anonimowy, jednak w celu uzyskania pełnego dostępu do treści oraz usług oferowanych za pośrednictwem serwisu wskazane jest dokonanie rejestracji poprzez wypełnienie formularza rejestracyjnego. W trakcie rejestracji wymagane jest podanie imienia i nazwiska oraz loginu/adresu e-mail, a także płci użytkownika. Dodanie zdjęcia profilowego nie jest obligatoryjne, niezbędne do realizacji usługi, dodanie go ma charakter dobrowolny. Użytkownik sam decyduje o tym, czy zdjęcie profilowe będzie upublicznione poprzez dodanie go do swojego profilu.

Fundacja WWF Polska gromadzi informacje dotyczące interakcji z naszym serwisem, usługami, w tym: informacje dotyczące komputera i logowania tzw. logi systemowe zawierające datę, czas wizyty, i nr IP komputera, z którego nastąpiło połączenie, oraz dane na temat statystyki oglądalności serwisu, ruchu do i z poszczególnych witryn. Powyższe działania mają na celu udoskonalenie serwisu oraz dostosowywanie go do potrzeb Użytkownika.

Administratorem danych osobowych udostępnionych przez Użytkownika serwisu jest Fundacja WWF Polska z siedzibą w Warszawie przy ulicy Wiśniowej 38 (02-520 Warszawa). Fundacja WWF Polska przetwarza dane osobowe zgodnie z udzielonym przez użytkownika zezwoleniem oraz w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa w tym ustawy z dania 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych oraz ustawy z dania 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

3.                  Wykorzystanie i udostępnianie danych osobowych

Dane użytkowników Fundacja WWF Polska wykorzystuje w następujących celach: prowadzenia, pomiaru i ulepszania usług i treści, informowania o działalności Fundacji WWF Polska, prowadzenia działań marketingowych lub promocyjnych pod warunkiem wyrażenia uprzedniej zgody przez użytkownika na tego typu działania oraz wysyłania bezpłatnego newslettera z informacjami dotyczącymi Fundacji WWF Polska, o ile użytkownik uprzednio wyraził zgodę na otrzymywanie korespondencji promocyjnej od Fundacji WWF Polska.

Fundacja WWF Polska co do zasady nie udostępnia osobom ani podmiotom trzecim danych osobowych użytkowników, za wyjątkiem sytuacji w których dzieje się to za wyraźną zgodą użytkownika, bądź na żądanie organów uprawnionych. Fundacja WWF Polska może ujawniać anonimowe zestawienia zbiorcze oraz zestawienia statystyczne dotyczące np.: liczy osób odwiedzających serwisy. Dane te jednak nie pozwalają na identyfikację poszczególnych użytkowników i nie stanowią danych osobowych.

4.                  Dostęp do danych osobowych, prawo do modyfikacji

Użytkownikom udostępniającym dane osobowe Fundacja WWF Polska gwarantuje prawo do wglądu w swoje dane, aktualizowania ich treści oraz ich usuwania. W przypadku serwisów obsługiwanych automatycznie, działania te może wykonać sam użytkownik, w przypadku gdy nie została udostępniona taka forma wówczas można tego dokonać kontaktując się z Administratorem na adres kontakt@wwf.pl lub tradycyjnie przesyłając korespondencję na adres podany w punkcie 9., z dopiskiem „Polityka prywatności”.

5.                  Cookies

W serwisie w celu lepszego dostosowania serwisów do potrzeb naszych użytkowników stosowany jest mechanizm „cookies”, który służy do identyfikacji przeglądarki użytkownika w trakcie korzystania z naszych serwisów. Za pomocą „cookies” dostarczane są Administratorowi informacje statystyczne o ruchu użytkowników. Zawartość plików „cookies” nie pozwala na identyfikację użytkowników, za ich pomocą nie są przetwarzane i przechowywane dane osobowe. Użytkownik w każdym momencie może wyłączyć w swojej przeglądarce obsługę przyjmowania plików „cookies”, jednak efektem takiej zmiany mogą być utrudnienia związane z obsługą usług świadczonych za pośrednictwem serwisu.

6.                  Odsyłacze do innych stron

Fundacja WWF Polska nie ponosi odpowiedzialności za linki umieszczone w serwisach Fundacji WWF Polska umożliwiające użytkownikom bezpośrednie przejście na inne strony internetowe. Niniejszy dokument odnosi się jedynie do serwisu, którego Administratorem jest Fundacja WWF Polska. Zachęcamy do zapoznania się treścią zapisów dotyczących prywatności umieszczonych na stronach, do których prowadzą odwołania.

7.                  Środki techniczne i organizacyjne zabezpieczające dane

Informacje przekazywane przez naszych użytkowników przetwarzane i przechowywane są z zastosowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa zgodnych z wymogami stawianymi przez polskie prawo. Fundacja WWF Polska zabezpiecza dane użytkowników przed nieupoważnionym dostępem, wykorzystaniem lub ujawnieniem. Dane przetwarzane są w środowisku kontrolowanym przy zachowaniu wysokich standardów ochrony. Jednocześnie zwracamy uwagę na nieudostępnianie przez Użytkowników swoich danych rejestracyjnych osobom trzecim oraz stosowania opcji „wyloguj” się po zakończeniu korzystania z usług oferowanych przez nasz serwis.

8.                  Zmiany w polityce prywatności

Jeśli Fundacja WWF Polska zdecyduje się wprowadzić zmiany w zasadach polityki prywatności serwisu WWF Polska, poinformuje o tych zmianach, umieszczając zawiadomienie na stronie serwisu.

9.                  Kontakt

Pytania i uwagi odnośnie zasad polityki prywatności oraz ich przestrzegania należy kierować na adres kontakt@wwf.pl, lub pisemnie na adres Fundacja WWF Polska, ul. Wiśniowa 38, 02-520 Warszawa, z dopiskiem „Polityka prywatności”.

Nowe hasło zostało wysłąnie na podany adres mailowy.
Sprawdź maila i zaloguj się używając nowego hasła.

OK